top of page

Oferta - Jałowce

Jałowiec chiński 'Stricta' (Juniperus chinensis) – wolno rosnący krzew o gęstej, zwartej budowie w kształcie stożka. Osiąga wysokość do 2 m (po ok. 10 latach). Starsze okazy przyjmują pokrój szeroko kolumnowy. Gałązki sztywne, równomiernie rozłożone. Pędy ustawione pionowo. Igły miękkie, kłujące o barwie niebieskozielonej, wiosną efektowne, złocistożółte przyrosty, zimą w odcieniu srebrzystym. Dobrze rośnie na glebach lekkich i przepuszczalnych o niskiej zawartości składników pokarmowych, a nawet jałowych. Akceptuje gleby kwaśne, jak i silnie zasadowe. Gleby ciężkie należy rozluźnić np. mieszając z piaskiem. Korzeni się płytko, ale wymaga szerokich dołków. Nie lubi przesadzania. Najlepiej rośnie na stanowiskach suchych i słonecznych. Świetnie znosi upały. W miejscach wilgotnych i zacienionych może chorować, co objawia się brązowieniem i zamieraniem pędów. Krzew w pełni odporny na mrozy i choroby. Nadaje się na żywopłoty i szpalery, ale również w miejscach wyeksponowanych jako soliter, na skalniakach, w ogrodach japońskich, w parkach, na cmentarzach i w pojemnikach na balkonach i tarasach. Bardzo dobrze nadaje się do przycinania.

Jałowiec pośredni 'Gold Star' (Juniperus media) - krzew niezbyt duży, dość wolno rosnący. Po 10 latach osiąga wysokość ok. 0,5 m oraz średnicę 1 - 1,5 m (rocznie przyrasta ok. 20 cm). Igły miękkie w kolorze złocistym. Na pędach ukrytych wewnątrz krzewu igły jasnozielone lub cytrynowe. Pędy wyrastają promieniście ze środka krzewu. Są lekko uniesione nad ziemię (młode przyrosty nieznacznie opadają ku ziemi). Z czasem gałązki tworzą piętra, dzięki którym krzewy zachowują atrakcyjną formę i nie są zbyt ekspansywne. Krzew ma niewielkie wymagania. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, na glebach przeciętnych, lekkich i przepuszczalnych, o lekko kwaśnym odczynie, również na tych o niskiej zawartości składników pokarmowych. System korzeniowy płytki i szeroko rozgałęziony, dlatego źle znosi przesadzanie. Krzew w pełni mrozoodporny, dobrze znosi letnie upały i susze. Jest żywotny i zdrowy. Polecany do uprawy w ogrodach przydomowych oraz zieleni publicznej, zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Świetnie sprawdza się w roli rośliny okrywowej, zwłaszcza na wszelkiego rodzaju stokach i skarpach. Płytki system korzeniowy zabezpiecza nasypy przed erozją wodną, zaś bujna część nadziemna chroni powierzchnię gleby przed zachwaszczeniem. Świetnie komponuje się z roślinami stożkowymi i kolumnowymi.

Jałowiec pośredni 'Hetzii' (Juniperus media) - odmiana zimozielona, krzaczasta, silnie rosnąca o luźnym pokroju. Po 10 latach osiąga wys. 1 m i średnicę 2 - 2,5 m (max. osiąga 4 m wysokości i 6 m szerokości). Rocznie przyrasta ok. 30 cm. Gałęzie rozpostarte nad ziemią, u starszych egzemplarzy skierowane ukośnie. Igiełki niebieskawe, szare lub srebrzyste. Preferuje stanowiska słoneczne i lekko zacienione. Odporna na mróz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe (gleba o odczynie kwaśnym). Polecana do dużych ogrodów i parków, do barwnych kompozycji, do nasadzeń pojedynczych i grupowych. Sprawdza się również w warunkach miejskich. Może pokrywać skwery i parki, albo stanowić element dużych kompozycji zieleni osiedlowej.

Jałowiec łuskowaty 'Blue Swede' (Juniperus squamata) - odmiana zimozielona, o niskim, krzaczastym pokroju, posiadająca grube i wzniesione ku górze gałązki. Po 10 latach osiąga 0,5 m wysokości i 1 m szerokości. Maksymalne wymiary - 1,5 wysokości i 3 m szerokości (roczny przyrost 10-15 cm). Igły sztywne, intensywnie stalowoniebieskie lub szarosrebrzyste. Preferuje stanowiska słoneczne, ale rośnie również w półcieniu. Wymaga gleb przepuszczalnych. Odporna na mróz. Nadaje się do ogrodów skalnych, na wrzosowiska, rabaty, do kompozycji w pojemnikach, w nasadzeniach pojedynczych i grupowych. 

jalowiec chinski stricta
jalowiec posredni gold star
jalowiec posredni hetzii
jalowiec luskowaty
bottom of page