top of page

Oferta - Jodły

Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) - drzewo  zimozielone, o stożkowatej koronie i spiczastym wierzchołku, z wąską koroną, z czasem coraz bardziej kolumnową. Gałęzie rosną poziomo, w górnej części pnia mniej wyraźne i skierowane ku górze. Dochodzi do 25-30 m wysokości. Igły szerokie, ciemnozielone i błyszczące z wierzchu, z dwoma białymi paskami od spodu. Rosną  na gałązkach bardzo gęsto, skierowane nieco ku przodowi, całkowicie zasłaniając gałązkę. Nie kłują. Szyszki cylindryczne i duże (nawet do 25 cm), w stanie niedojrzałym zielone, po dojrzeniu brązowe z widocznymi wyciekami żywicy. Bardzo ładna, dlatego chętnie kupowana na choinki świąteczne. Preferuje glebę żyzną, gliniastą (ale dobrze zdrenowaną), o lekko kwaśnym odczynie i umiarkowanie wilgotną. Posadzona na glebach z wysokim poziomem wód gruntowych żółknie i z czasem ginie. Wymaga dość wilgotnego powietrza, więc wskazane jest podlewanie/zraszanie całej korony. Najlepiej rośnie na stanowisku ciepłym i słonecznym lub w półcieniu. Odporna na mrozy. Nie toleruje przesuszania. Ze względu na jej urodę najlepiej sadzić pojedynczo lub w niewielkich grupach (3-4 okazy) w wyeksponowanych miejscach. Nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych.

Jodła kalifornijska (Abies concolor) - drzewo zimozielone o regularnym, wyniosłym, wąskostożkowym pokroju i zaokrąglonym wierzchołku. Rośnie dość szybko i dorasta do 20-40 m wysokości. W klimacie polskim po 15 latach osiąga wysokość  6 - 10 m. Bardzo długie igły (4-7 cm), miękkie, szablasto wzniesione, z obu stron szarozielone lub niebieskawe. Szyszki walcowate, stojące, w kolorze zieleni i fioletu o długości 7-13 cm. Odporna na mrozy i wiatr. Tolerancyjna w stosunku do siedliska, ale światłożądna. Na stanowisku zacienionym rośnie wolniej i gubi dolne gałęzie. Dobrze rośnie na glebach średnio wilgotnych, suchych lub żwirowatych, ubogich w składniki odżywcze. Odporna na mróz, suszę i zanieczyszczenia. Bardzo efektowna, dlatego sadzona zazwyczaj pojedynczo lub w małych grupach. Ale trzeba jej zapewnić sporo miejsca, bo osiąga dość duże rozmiary (z wyjątkiem odmian karłowatych). Polecana do nasadzeń w całej Polsce.

Jodła koreańska (Abies koreana) - jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych drzew iglastych. Drzewo zimozielone, o stożkowatej koronie, bardzo regularnym, symetrycznym pokroju i bardzo gęste. Dlatego najlepiej prezentuje się jako pojedynczy egzemplarz lub w niewielkich grupach w ogrodach przydomowych i zieleni publicznej. Często stosowana jako tło dla niższych nasadzeń. Charakteryzuje się niewielkimi przyrostami. Po 10 latach drzewo osiąga wysokość 2,5-3 m. Maksymalnie dorasta do 10-18 m. W Polsce rośnie dość wolno, ale nie jest to regułą. Igły płaskie, błyszczące i miękkie (nie kłują). Promieniście otaczają pędy, od góry ciemnozielone, od spodu białawe. Niebieskofioletowe niezwykle efektowne szyszki pojawiają się obficie na górnych gałęziach już kilka lat po posadzeniu. Rosną pionowo na pędach. Po dojrzeniu rozsypują się, pozostawiając zdrewniałe osie (trzpienie). Drzewo preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste, glebę wilgotną, dobrze zdrenowaną, lekko kwaśną, bogatą w składniki odżywcze.

Roślina odporna na niekorzystne warunki, wytrzymała na silny mróz, łatwa w uprawie, dlatego polecana również amatorom.

jodla kaukaska
jodla kalifornijska
jodla koreanska
bottom of page